O!Dietetyk

Zastanawiasz się, jak wygląda konsultacja z dietetykiem online oraz czym różni się od spotkania w gabinecie? Oto najważniejsze informacje, o których musisz wiedzieć przed umówieniem wizyty.

Jak umówić konsultację dietetyczną?

Przede wszystkim, chcąc umówić się na spotkanie, wybierz specjalistę, który świadczy tego rodzaju usługi. Czasami dietetycy przeprowadzają tylko konsultacje stacjonarne, czasami tylko online, ale najczęściej dietetycy przyjmują pacjentów  w trybie zarówno stacjonarnym jak i zdalnym. Dietetyk zwykle ma swoją stronę internetową, na której możesz wybrać rodzaj konsultacji oraz zapoznać się z oferowaną usługą. Spośród najczęściej występujących są to konsultacje dietetyczne w formie porady z przekazaniem zaleceń żywieniowych, z jadłospisem lub bez. Dostępne są też różnego rodzaju pakiety np. dla rodzin, dla par czy kompleksowa opieka dietetyka, która oferuje spotkania cykliczne, aż do osiągnięcia wymarzonego celu.

W zależności czy szukasz jednorazowej pomocy, czy też chcesz nawiązać dłuższą współpracę np. gdy dążysz do redukcji masy ciała, należy wybrać odpowiedni pakiet, usługę, a następnie zarezerwować konsultację. Można to zrobić na kilka sposobów, w zależności od specjalisty. Dietetyk online zwykle przeprowadza rejestrację poprzez:

  • wybranie terminu z kalendarza rezerwacji, 
  • kontakt e-mailowy,
  • kontakt telefoniczny. 

Wszelkie informacje powinny znajdować się na stronie wybranego dietetyka.

Czym różnią się konsultacje dietetyczne online od stacjonarnych?

Konsultacje dietetyczne online różną się od spotkań w gabinecie sposobem pomiarów antropometrycznych pacjenta. W przypadku spotkania online samodzielnie przed konsultacją dokonujesz pomiarów ciała i przekazujesz informacje dietetykowi. Natomiast podczas wizyty w gabinecie najczęściej specjalista przeprowadza analizę składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej. Przed konsultacją online należy przygotować takie informacje jak aktualna masa ciała, wysokość ciała, obwód w pasie, obwód bioder, uda czy łydki. Dzięki tym informacjom możliwe jest wyliczenie twojego zapotrzebowania na energię, BMI oraz określenie budowy ciała.

Jak wygląda konsultacja online?

Po zarezerwowaniu terminu konsultacji dietetyk powinien skontaktować się z tobą oraz przekazać najważniejsze informacje i  kwestionariusze do wypełnienia. Najczęściej jest to kontakt mailowy. Sama konsultacja online może mieć również charakter mailowy, telefoniczny lub wideorozmowy – najbardziej zalecany. Ty decydujesz o formie komunikacji.

Po wybraniu sposobu kontaktu oraz otrzymaniu wiadomości od dietetyka należy przed konsultacją odesłać wypełnione kwestionariusze np.: 

  • wywiad medyczny, 
  • wywiad dotyczący stylu życia,
  • sposobu dotychczasowego żywienia, 
  • dzienniczek spożycia produktów z 3 dni,
  • wyniki badań krwi, jeśli były wykonywane. 

W przypadku braku aktualnych badań dietetyk wysyła listę, które najlepiej wykonać. Ewentualnie może wystawić zlecenie ich wykonania do laboratorium prywatnego. Rodzaj zalecanych badań jest uzależniony od występujących schorzeń oraz niepożądanych objawów.

Po otrzymaniu informacji zwrotnej dietetyk komunikuje się oraz zadaje dodatkowe pytania, aby jak najdokładniej zgłębić problem, z którym się mierzysz. Następnie masz czas na zadawanie pytań oraz otrzymujesz od dietetyka wstępne zalecenia żywieniowe.

W przypadku wybrania konsultacji dietetycznej wraz z jadłospisem, po spotkaniu online musisz poczekać  kilka dni na przygotowanie spersonalizowanej diety, która jest najczęściej przesyłana drogą e-mailową. 

Jakie pytania zadaje dietetyk?

Dietetyk na pierwszej wizycie chce poznać twoje przyzwyczajenia żywieniowe, stan zdrowia, styl życia, rodzaj codziennej aktywności, dlatego zadaje szereg pytań.

Najczęściej dietetyk pyta o występujące choroby, alergie, dolegliwości, czy przyjmowane są leki oraz suplementy diety.  Inne pytania odnoszą się do stylu życia np. długości snu, jak wygląda aktywność domowa, sportowa czy praca zawodowa. Dietetyk pyta również o dotychczasowy sposób przygotowywania posiłków, częstość spożycia poszczególnych produktów oraz analizuje przesłany dzienniczek żywieniowy.

W przypadku umówienia konsultacji dietetycznej ze spersonalizowaną dietą online dietetyk pyta również o ulubione potrawy, najczęściej spożywane, lubiane i nielubiane produkty.

Czy dieta online jest skuteczna?

Mimo że dietetyk online nie może zobaczyć pacjenta na żywo, jest mu w stanie pomóc tak samo jak specjalista na wizycie stacjonarnej.

W oparciu o wszystkie informacje, które zostają przekazane przed i na  konsultacji dietetycznej online, dietetyk przygotowuje szczegółowe zalecenia żywieniowe uwzględniające stan zdrowia i wyniki badań krwi. Spersonalizowana dieta online jest przygotowywana przez dietetyka po konsultacji i zebraniu wszelkich niezbędnych informacji o pacjencie.

Close

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Pellentesque vitae nunc ut
dolor sagittis euismod eget sit amet erat.
Mauris porta. Lorem ipsum dolor.

Working hours

Monday – Friday:
07:00 – 21:00

Saturday:
07:00 – 16:00

Sunday Closed

Our socials