O!Dietetyk

Decyzja o odchudzaniu czy zmianie nawyków żywieniowych, to pierwszy krok w walce o lepsze jutro. Jeśli jesteś właśnie na tym etapie, ale jednak masz w sobie blokadę, która nie pozwala Ci ruszyć z miejsca, być może w wykonaniu kolejnego kroku pomogą Ci poniższe informacje.

Po pierwsze gratuluję decyzji. Po drugie, jeśli obawiasz się konsultacji z dietetykiem online, to nie ma czego się bać. Dietetyk nie ocenia, nie naciska, lecz daje wskazówki i narzędzia do poprawy stanu zdrowia. Poniżej opiszę, jak przebiega przykładowa konsultacja dietetyczna online oraz jakie badania należy wykonać.

Jak wygląda pierwsza konsultacja dietetyczna?

Jeśli zarezerwujesz pierwszą konsultację dietetyczną online, dietetyk wyśle Ci wiadomość e-mail i przekaże niezbędne informacje. Specjalista może poprosić Cię przed konsultacją o wypełnienie kwestionariuszy i  przesłanie wyników badań krwi, jeśli były wykonywane.

Dietetyk poprosi Cię o uzupełnienie i przesłanie:

1. Dzienniczka żywieniowego, który pomaga  w ocenie dotychczasowego sposobu odżywiania. Dietetyk oblicza na jego podstawie ilość spożywanych kalorii w ciągu dnia. Zwykle jest to notowanie spożycia z trzech dni, dwóch powszednich (pod rząd) i jednego weekendowego soboty lub niedzieli.

2. Wywiadu medycznego, w celu zapoznania się z występującymi schorzeniami czy dolegliwościami.

3. Przesłanie aktualnych wyników badań krwi. Jeśli nie były wykonywane, dietetyk przed konsultacją lub na konsultacji zaleci ich przeprowadzenie.

4. Wykonanie przez pacjenta pomiarów ciała: wzrostu, masy ciała i obwodów.

Po przesłaniu wyżej wymienionych informacji, dietetyk może przeanalizować stan zdrowia i sposób odżywiania pacjenta. Następnie w zależności od formy właściwej konsultacji (wideorozmowa, rozmowa telefoniczna czy e-mail) kontaktuje się z pacjentem i zadaje dodatkowe pytania o styl życia czy preferencje żywieniowe. Następnie wspólnie ustalane są cele do osiągnięcia oraz dietetyk przekazuje wstępne zalecenia żywieniowe, jeśli konsultacja przebiegła w formie rozmowy telefonicznej czy wideo.

Po skończonej konsultacji dietetyk w ciągu kilku dni roboczych przesyła drogą e-mailową szczegółowe zalecenia żywieniowe oraz przygotowaną dietę, jeśli pacjent wybrał opcję diety online.

Czy warto robić badania przed konsultacją dietetyczną?

Zdecydowanie warto robić badania przed konsultacją dietetyczną! Dieta online powinna być przygotowana w oparciu o rzetelne informacje o pacjencie. Dietetyk dzięki przedstawionym wynikom jest w stanie ułożyć dopasowany do jednostki chorobowej personalizowany jadłospis. Zupełnie inaczej będzie wyglądał w przypadku cukrzycy a inaczej przy niewydolności nerek czy hipercholesterolemii. Warto o tym pamiętać i nie pomijać tak istotnego elementu diagnostycznego. Jeśli natomiast pacjent odmówi wykonania badań, dietetyk będzie bazował na informacjach zebranych podczas konsultacji, natomiast może okazać się, że dietoterapia nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Jakie badania przygotować na konsultację dietetyczną?

Jeśli masz wyniki badań, ale nie wiesz, czy będą przydatne podczas konsultacji dietetycznej, poniżej przedstawiam listę, które najlepiej wykonać:

o          morfologia krwi (pełna),

o          CRP, ilościowo,

o          OB,

o          TSH, ft4, aTPO,

o          glukoza,

o          insulina,

o          lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG),

o          próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP),

o          kreatynina z eGFR,

o          witamina D metabolit 25(OH).

Wykonywane badania nie powinny być starsze niż 3 miesiące poprzedzające wizytę. Podczas konsultacji dietetyk może również zalecić konsultacje u lekarzy różnych specjalności, jeżeli wyniki badań nie będą mieściły się w granicach normy.

Czy każda konsultacja dietetyczna wygląda tak samo?

Każdy dietetyk online może przeprowadzić konsultację w nieco odmienny sposób, lecz zwykle opiera się na tych samych elementach, czyli przeprowadzeniu wywiadu, analizie dzienniczka żywieniowego i badań laboratoryjnych oraz pomiarach dokonywanych przez pacjenta.

Personalizowana dieta online jest przygotowywana przez dietetyka zawsze po dokładnej analizie zebranych informacji o pacjencie oraz przesyłana wraz z zaleceniami żywieniowymi w ciągu kilku dni od konsultacji.

Close

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Pellentesque vitae nunc ut
dolor sagittis euismod eget sit amet erat.
Mauris porta. Lorem ipsum dolor.

Working hours

Monday – Friday:
07:00 – 21:00

Saturday:
07:00 – 16:00

Sunday Closed

Our socials