O!Dietetyk

Jeśli jesteś w gronie osób, które podjęły decyzję o zredukowaniu masy ciała, czy też chcesz zmienić nawyki żywieniowe, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. Pomogą Ci one wybrać właściwą drogę do wymarzonego celu.

Od czego zacząć odchudzanie?

Możesz rozpocząć proces odchudzania samodzielnie lub z pomocą dietetyka, poprzez cykliczne spotkania w gabinecie lub konsultacje z dietetykiem online.

Jeśli wybierzesz pierwsze rozwiązanie, musisz się liczyć z tym, że Twoja droga do celu może być wyboista. Będziesz próbować różnych metod, diet cud czy porad influencerów, szukać wskazówek w internecie. Często będziesz się spotykać ze sprzecznymi informacjami. Będziesz się cieszyć ze spektakularnej utraty masy ciała w krótkim czasie, po czym masa ciała wróci ze zdwojoną siłą lub efekt nie będzie zadowalający.

Oczywiście są osoby, które poradzą sobie z redukcją masy ciała samodzielnie, ale ważne jest to, aby się odchudzać mądrze. Natomiast żeby to zrobić i zredukować masę ciała na stałe trzeba mieć sporą wiedzę z zakresu fizjologii i żywienia człowieka. Jeśli należysz do osób, które nie czują się dobrze w dziedzinie żywienia, warto skorzystać z porad specjalisty, który oferuje konsultacje dietetyczne. Jeśli dodatkowo nie czujesz się komfortowo podczas wizyt gabinetowych, z powodzeniem może Ci pomóc dietetyk online.

Ile trwa odchudzanie z dietetykiem?

To ile trwa odchudzanie, jest uzależnione od kilku czynników, stopnia nadwagi czy otyłości, rodzaju aktywności fizycznej oraz ogólnego stanu zdrowia.

Konsultacje dietetyczne online w takim przypadku to dobry pomysł i mogą być tak samo skuteczne jak spotkania w gabinecie. Różnią się tylko formą komunikacji i metodą pomiarów antropometrycznych. Oczywiście Twój sukces zależy od Ciebie, Twojej motywacji, chęci współpracy, tego czy stosujesz się do zaleceń i przygotowanej diety online.

Ile można schudnąć w miesiąc?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że najbardziej bezpieczne jest odchudzanie powolne, czyli takie, które pozwoli Ci na pozbycie się około 2- 4 kg tkanki tłuszczowej w ciągu miesiąca, ponieważ jeśli szybko schudniesz- szybko przytyjesz. Większa utrata masy ciała zwykle wiąże się z wprowadzeniem znacznych restrykcji żywieniowych i znacznym zmniejszeniu kaloryczności posiłków.

Stosowanie mocno restrykcyjnych diet powoduje w pierwszej kolejność spadek masy beztłuszczowej i wody w organizmie, więc kilogramy lecą w dół. A przecież chodzi o ubytek tkanki tłuszczowej…

Dieta niskoenergetyczna powoduje spowolnienie tempa spoczynkowej przemiany materii, czyli takiej, która jest niezbędna do podtrzymania funkcji życiowych. Organizm przyzwyczaja się do pracy na mniejszym zużyciu energii z żywności, więc nadwyżka zostaje odłożona w postaci tkanki tłuszczowej. Co ciekawe efekt ten pozostaje na stałe, więc Twoja całkowita przemiana materii obniży się na zawsze, w efekcie będziesz potrzebować mniej kalorii.

Na diecie o bardzo dużym deficycie nie nauczysz się zdrowych nawyków żywieniowych. Gdy uda Ci się schudnąć, powrócisz do starych przyzwyczajeń, przez co możesz przybrać na wadze jeszcze więcej.

Pamiętaj, że zbilansowana dieta pod względem makro i mikroskładników z odpowiednim deficytem kalorycznym, oraz twoja motywacja, jest kluczem do sukcesu osiągnięcia wymarzonej sylwetki.

Czy utrata masy ciała 5 kg w 5 dni jest możliwa?

Nie, utrata masy ciała 5 kg w 5 dni nie jest możliwa, ponieważ jeśli taka sytuacja miałaby miejsce, to nie oznacza, że została zredukowana tkanka tłuszczowa, a przede wszystkim masa mięśniowa czy woda, a to nie o to przecież chodzi. I w zależności od ilości nadmiernych kilogramów, utrata masy ciała będzie, powiedzmy proporcjonalna do ich nagromadzenia. Co to oznacza? Tak samo jak nie da się przytyć 5 kg w ciągu 5 dni, tak samo nie da się ich pozbyć w takim czasie. Podam Ci przykład:

Aby spalić lub przybrać 1 kg tkanki tłuszczowej, trzeba dostarczyć lub spalić 7 700 kcal. Przy czym, aby przytyć, musisz spożyć te 7 700 kcal + dzienne zapotrzebowanie, powiedzmy 2 500 kcal. Tak więc, aby przytyć 1 kg w 1 dzień, trzeba byłoby spożyć w ciągu dnia w tym przypadku 10 200 kcal. Jak widzisz, jest to raczej niemożliwe, szczególnie jeśli nie uprawiasz ekstremalnych sportów wyczynowych.

W przypadku utraty tkanki tłuszczowej należałoby zatem odjąć od dziennego zapotrzebowania te 7 700 kcal, aby spalić 1 kg, wiec jak również jest to niemożliwe.

Zatem jeśli Twoje zapotrzebowanie dobowe na kalorie wynosi 2500 kcal, a zmagasz się z nadmierną masą ciała, musisz zastosować deficyt kaloryczny, czyli mówiąc krótko, możesz obciąć 500-1 000 kalorii dziennie.

Jeśli zredukujesz o 500 kcal, to w skali miesiąca spalisz dodatkowo 15 000 kcal, bo 30 dni x 500 = 15 000, podziel to na 7 700 kcal, a otrzymasz wynik. Tak więc z deficytem 500 kcal zredukujesz tkankę tłuszczową o około 2 kg a przy deficycie 1 000 kcal o około 4 kg.

Należy pamiętać przy tym o dwóch zasadach, dieta poniżej 1 200 kcal jest niemożliwa do zbilansowania oraz nie należy stosować diet poniżej podstawowej (spoczynkowej) przemiany materii.

Jest oczywiście wiele zmiennych, które mogą powodować przy tych samych parametrach szybszą lub wolniejszą utratę masy ciała. Takimi czynnikami są różnego rodzaju choroby, ogólny stan zdrowia, choroby genetyczne oraz rodzaj aktywności fizycznej.

Najczęściej osoby otyłe, to osoby chore metabolicznie, które powinny skorzystać z pomocy specjalisty, a nie odchudzać się na własną rękę. Czasami w niektórych jednostkach chorobowych wręcz niewskazana jest szybsza utrata masy ciała, gdyż może pogłębić  problem chorobowy.

Dieta online  jest bardzo dobrym i skutecznym rozwiązaniem. Dietetyk po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem, zapoznaniu się z jego stanem zdrowia oraz poznaniu preferencji żywieniowych jest w stanie skomponować indywidualny jadłospis, który pomimo deficytu kalorycznego będzie zawierał wszystkie niezbędne makroskładniki, witaminy i minerały. Natomiast trzeba wiedzieć, że bez specjalistycznych  programów, w przypadku samodzielnego odchudzania, właściwe zbilansowanie diety jest mało prawdopodobne, a jest to szczególnie ważne przy współwystępowaniu różnych chorób.

Close

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Pellentesque vitae nunc ut
dolor sagittis euismod eget sit amet erat.
Mauris porta. Lorem ipsum dolor.

Working hours

Monday – Friday:
07:00 – 21:00

Saturday:
07:00 – 16:00

Sunday Closed

Our socials