O!Dietetyk

Dietetyk pomaga osiągnąć cele żywieniowe, zniwelować problem zdrowotny, przygotowując zalecenia oraz dopasowując odpowiedni plan żywieniowy do indywidualnych preferencji pacjenta. Często możesz się spotkać z tytułami typu dietetyk ogólny, kliniczny, sportowy czy psychodietetyk. Czym różnią się te specjalności i do jakiego dietetyka warto się udać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czy dietetyk musi mieć wykształcenie wyższe?

Dietetycy pracują obecnie w wielu branżach:

• sportowej,

• gabinetach prywatnych,

• szpitalach,

• przychodniach,

• firmach cateringowych

• przetwórstwie.

Musisz jednak wiedzieć, że zawód dietetyka nie jest w naszym kraju obecnie uregulowany prawnie, a więc klasyfikacja i podział specjalności dietetycznych jest jedynie umowny.
Obecnie dietetykiem może być osoba zarówno po kursie internetowym, policealnej szkole zawodowej, jak i studiach licencjackich czy magisterskich na kierunku dietetyka. W zasadzie obecnie w Polsce dietetykiem może nazwać się każdy. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie kwalifikacji wybranego specjalisty.

Oczywiście są uczelnie, na których możemy znaleźć kierunki o poszczególnych specjalnościach dietetycznych, jednakże niekoniecznie dietetyk tytułujący się konkretną specjalnością, rzeczywiście ma w tym kierunku wykształcenie.
Częściowa regulacja zapisana w Ustawie o niektórych zawodach medycznych wejdzie w życie 26 marca 2024 r. i będzie dotyczyła wyłącznie dietetyków zatrudnionych w ramach opieki koordynowanej NFZ. Jednak również nie będzie dotyczyła podziału specjalności zawodowych dietetyka, a jedynie uwzględnia kwalifikacje i wykształcenie niezbędne do podjęcia pracy w ośrodkach zdrowia.

Jaka jest różnica między dietetykiem klinicznym a ogólnym?

Dietetyk ogólny to głównie edukator żywieniowy. Bardzo często jest to osoba, która nie ukończyła studiów wyższych w zakresie dietetyki, a jedynie szkoły policealne, kursy czy szkolenia. Również zajmuje się układaniem planów żywienia, ale niekoniecznie jest w stanie dopasować jadłospis do występujących dolegliwości czy chorób pacjenta. Oczywiście są dietetycy ogólni, którzy ukończyli studia wyższe i świetnie poradzą sobie z dietoterapią chorób, jednak warto zawsze zweryfikować wykształcenie wybranego specjalisty.

Jak można się domyślić, dietetyk sportowy zajmuje się żywieniem głównie sportowców czy osób aktywnych fizycznie. Najczęściej możemy go spotkać w klubach fitness czy siłowniach. Psychodietetyk przede wszystkim skupia się na aspektach psychologicznych, pomagając w zmianie nastawienia do odżywiania, ale również pracuje z osobami z zaburzeniami żywienia takimi jak bulimia czy anoreksja.

Dietetyk kliniczny natomiast to specjalista, który ukończył studia w zakresie dietetyki klinicznej, czyli chorób wewnętrznych i metabolicznych, ma wiedzę z zakresu żywienia w różnych jednostkach chorobowych oraz leczenia żywieniowego. Jego praca polega na rzetelnym przeprowadzeniu wywiadu medyczno-żywieniowego, analizie badań laboratoryjnych, przygotowaniu zaleceń żywieniowych dostosowanych do aktualnego etapu choroby, stanu zdrowia pacjenta oraz ułożeniu spersonalizowanego planu żywieniowego. Trzeba zatem nadmienić, że dietetyk kliniczny jest również dietetykiem ogólnym, jednakże z szerszym doświadczeniem i wiedzą.

Jakiego dietetyka wybrać?

To jakiego dietetyka wybrać, jest uzależnione od twojego celu. Jeżeli borykasz się z nadmierną masą ciała, a do tego towarzyszą Ci różnego rodzaju dolegliwości czy choroby takie jak cukrzyca, hipercholesterolemia, miażdżyca, niewydolność nerek czy inne, zdecydowanie wybierz dietetyka klinicznego. Pomoże Ci poradzić sobie z problemem zdrowotnym i zniwelować dolegliwości poprzez ułożenie odpowiedniego planu żywieniowego. Najważniejszym aspektem jest jednak to, aby miał odpowiednie kwalifikacje udokumentowane dyplomami i certyfikatami oraz doświadczenie w pracy z pacjentem.

Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić dokładnie, kim jest dietetyk kliniczny. Pamiętaj proszę, by przed udaniem się do dietetyka sprawdzić jego kompetencje oraz doświadczenie zawodowe, może to mieć ogromny wpływ na Twoją dietę.

Close

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Pellentesque vitae nunc ut
dolor sagittis euismod eget sit amet erat.
Mauris porta. Lorem ipsum dolor.

Working hours

Monday – Friday:
07:00 – 21:00

Saturday:
07:00 – 16:00

Sunday Closed

Our socials